Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavé památky v okolí Roztok u Prahy

 

Levý Hradec

Levý Hradec leží na území města Roztok, konkrétně v části zvané Žalov. Jedná se o první křesťanský kostel v Čechách, založený prvním historicky doloženým přemyslovským knížetem Bořivojem v osmdesátých letech 9. století. Zaujímá významné místo v počátcích vytváření raně středověkého českého státu. Z původního kostela z Bořivojovy doby se zachovaly pouze základy rotundy pod podlahou dnešního kostela. Kostel byl pak v gotické a renesanční době několikrát rozšiřován a upravován, důkladné celkové rekonstrukce se kostel dočkal v letech 1939-1940 a četných oprav v posledním desetiletí kdy byly také restaurovány fresky z konce 14. století.

převzato:www.levyhradec.cz

 

Středočeské muzeum

Středočeské muzeum se nachází v prostorách zámku. Areál roztockého zámku svědčí o bohaté historii a  složitém stavebním vývoji. Koncem 13. nebo počátkem 14. století vznikla na vltavském břehu tvrz. V kruhové hradbě  stála  hranolová věž,  jejíž  základy  jsou  vyznačeny v dlažbě nádvoří. Na sklonku 14. století dali pražští měšťané, bratři Eberhard a Reinhard z Remeše, postavit na  místě starší  hradby nový palác s  kaplí, sevřený dvěma   věžemi.

Z kaple  se dodnes dochoval arkýř. Na přelomu 16. a 17. století nechali rytíři Boryňové ze Lhoty přestavět tvrz na renesanční zámek, který byl upraven  v 18. století do dnešní podoby. Po celém obvodu nádvoří byly dobudovány arkády, nad arkýř vztyčena vížka a vznikl dodnes zčásti  zachovaný  hospodářský   dvůr  se sladovnou,  stodolou  a  stájemi  v předzámčí. Od 19.  století vyrůstal anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.

V letech 1965 - 1974 byly do areálu přeneseny sochy ze 17. - 19. století  a v zámeckém parku byla osazena díla sochařky Hedviky Zaorálkové. Středověkou tvrz připomíná  příkop, kladky a závaží  původního svoditého  (padacího)  mostu  u brány, v nádvoří kamenná ostění.  Stavební úpravy areálu zámku pro potřeby muzea  se  realizovaly koncem 50. a v  průběhu 60. a 70. let.

V současné době se připravuje nová rekonstrukce zámku, poškozeného povodní v létě 2002, a nová historická expozice.

převzato: www.muzeum-roztoky.cz/

 

Kostel Narození sv. Jana Křtitele, Roztoky

Nádherný kostel, který určitě stojí za to vidět. Stavba se nachází na kopci a je z ní nádherný výhled do údolí na řeku i na protilehlé skály.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář